Themes - Twenty Sixteen - en to id translation catalogue (55 entries)

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
id: Lanjutkan membaca<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
id: Sunting<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
id: Merah

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
id: Satu tanggapan pada &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
id: Cari

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
id: Cari &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
id: Pencarian untuk:

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
id: Tambahkan widget ke sini agar ditampilkan pada bilah sisi.

en: Featured
id: Andalan

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
id: Tampaknya kami tak bisa menemukan apa yang Anda inginkan. Mungkin pencarian bisa membantu.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
id: Maaf, tapi tak ada yang cocok dengan terma pencarian Anda. Silakan coba lgi dengan kata kunci berbeda.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
id: Siap menerbitkan pos pertamamu? <a href="%1$s">Mulailah di sini</a>.

en: Nothing Found
id: Tak ada apapun

en: View all posts by %s
id: Tampilkan semua pos berdasarkan %s

en: Author:
id: Penulis:

en: Previous post:
id: Pos sebelumnya:

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next post:
id: Pos berikutnya:

en: Next
id: Selanjutnya

en: Search Results for: %s
id: Hasil Pencarian untuk: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
id: Tag

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
id: Kategori

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
id: Diposkan pada

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
id: Berikan komentar<span class="screen-reader-text"> untuk %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
id: Penulis

en: Yellow
id: Kuning

en: Gray
id: Abu-Abu

en: Dark
id: Gelap

en: Main Text Color
id: Warna Teks Utama

en: Default
id: Bawaan

en: Secondary Text Color
id: Warna Teks Sekunder

en: Link Color
id: Warna Taut

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
id: <span class="meta-nav">Diterbitkan di</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
id: Skema Warna Dasar

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
id: Ukuran penuh

en: Pages:
id: Laman:

en: Next Image
id: Gambar selanjutnya

en: Previous Image
id: Gambar sebelumnya

en: Skip to content
id: Lompat ke konten

en: expand child menu
id: perlebar menu anak

en: collapse child menu
id: persempit menu anak

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
id: nyala

en: Sidebar
id: Bilah Sisi

en: Social Links Menu
id: Menu Tautan Sosial

en: Primary Menu
id: Menu Utama

en: Proudly powered by %s
id: Dengan bangga ditenagai oleh %s

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Page
id: Laman

en: Next page
id: Laman berikutnya

en: Previous page
id: Laman sebelumnya

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
id: Sepertinya tidak ditemukan apapun di sini. Mungkin coba pencarian?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
id: Ups! Laman tersebut tak ditemukan.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress
